AHA MALTA!

23. - 27. február 2024

Privolajme jar. 

Malta -dokonalá víkendovka

Malta má osobitý genius loci: históriu, architektúru a úchvatné útesy. V lete sa niekomu zdá, že ostrov je málo zelený, skôr suchý, rozpálený. Zato v predjarí je tam viac zelene a príjemné počasie. Spolu s vynikajúcim jedlom a kultúrnym programom v hoteli, ktorý sme vybrali, je dokonalým kandidátom na predĺžený víkend, únik do tepla a bezstarostnosti, na bleskové znovu-objavenie energie, sviežosti a jarnej chuti do života.  

Či každý deň pobeháš čo najviac pamätihodností, alebo sa budeš len tak tešiť z oddychu v parádnom hoteli a z prechádzok po pobreží, či podnikneš z každého trochu, je len na tebe - lebo na Aha dovolenkách je správne pre každého to, čo si sám vyberie.  

  • Vierka bola na Malte dva krát a hovorí, že február je na jej návštevu ideálny. Zatiaľ, čo u nás doma bude sychravo a chladno, my budeme v celkom peknom počasí. Aj tu to bude premenlivé, od vetrovky po krátke rukávy, ale na prechádzky, obdivovanie pamiatok a prírody a relax akurát.  
  • Vypadneme v piatok ráno a vrátime sa v utorok ráno. 
  • Možno si urobíme dlhú prechádzku po pobreží, kráčať v bledom piesku a kochať s v otvorenom priestore šíreho mora. 
  • Možno si budeme chcieť zaplávať v hotelovom krytom bazéne, hrať bowling, alebo sa potiť v saune.
  • Určite si vychutnáme gastronomické špeciality, ktorými je náš hotel preslávený. 
  • Poprechádzame sa starobylými miestami Malty a susedného ostrova Gozo s veľkorysou architektúrou i kúzelnými úzkymi uličkami, posedíme s kávou na námestí, odvezieme sa loďkou.
  • Nebudeme robiť nič zvláštne, len jednoducho chodiť, dýchať, vnímať atmosféru ostrova a naberať novú energiu.
  • Budeme mať čas vnímať vône, zvuky, prírodu, aj naše emócie a pocity, budeme sa zhovárať, budeme mať čas pre seba. 
  • Na výletoch s nami nikto nie je sám. Každý je rešpektovaný, a každý si môže dopriať pokojné chvíle osamote, no nikto nemusí byť osamelý. 
  • Jednotlivci, dvojice či malé partie - ste vítaní!
  • Nové prostredie, nové zážitky a fajn partia nám urobia dobre.

Dopraj si tento víkend pre seba, 

vrátiš sa s pohodou v duši a s novými silami. 

Je veľa zaujímavých miest

na skok zo Slovenska, ktoré nám môžu aj za pár dní ukázať svoje krásy, ponúknuť nám oddych a nové zážitky. Výlet v rámci Európy je príjemnou kombináciou známeho, bezpečného, kam sa môžeme vypraviť naľahko a bez veľkých príprav - a nového, nepoznaného, otvárajúceho nové obzory. Skrátka, budeme hľadať "dokonalé víkendové destinácie".  Vieme nájsť hotely a lety za dobré ceny, teší nás občas vypadnúť na pár dní a rady vezmeme so sebou aj vás. 

Začíname s predĺženými víkendmi a prvá v poradí je Malta. Poďte s nami!  

Mimochodom, tento rok sa nejako orientujeme na miesta, začínajúce na M. 

Kam pôjdeme na jeseň na dovolenku? 

AKÝ JE PLÁN?

Tam: 23. 2. 2024, odlet 6:05 z Bratislavy, prílet na Maltu o 8.25. (Ryanair)

Nazad: 27. 2. 2024 (utorok) odlet ráno o 6:00, prílet o 8:20 do Viedne. (Ryanair)

  • Bývať budeme v mestečku Mellieħa, v zátoke rovnakého mena, vo veľkom hoteli so svetlými, modro-bielo dizajnovanými izbami, priamo na brehu mora. Každá izba má balkón, chladničku, fén a možnosť prípravy kávy a čaju. Tento 4-hviezdičkový hotel sa pýši vynikajúcou stravou formou All inclusive, vlastným vnútorným bazénom s vyhrievanou vodou, bowlingom, možnosťou cvičenia s animátormi a pútavým večerným programom pre hostí. Príjemný detail: v chladnejších dňoch sú izby spoľahlivo vykurované (čo na Malte nie je samozrejmosťou). 

Poznámka k programu: 

  • Samozrejme, všetko je nepovinné. Aby sme však mali pokoj na duši a nebáli sa o vás, oceníme, ak nám poviete, že si idete urobiť individuálny program. 
  • Počas denných výletov, keď dorazíme do mesta, väčšinou si dáme rozchod - no kto bude chcieť, môže ísť s nami. (Ale upozorňujeme, že my sa skôr kocháme atmosférou miesta, než by sme "odškrtávali", koľko pamätihodností sme videli. Vyberieme si jednu-dve a potom kávičkujúc pozorujeme, ako tam ide život.)  
  • Počas celej dovolenky ponúkame raz denne malé, ale užitočné fyzické cvičenie a raz denne skupinový rozhovor s meditáciou. Ako terapeutky s mnohoročnou skúsenosťou sa nazdávame, že to, čo ponúkame, sú overené a praktické postupy na prácu s myšlienkami, emóciami a vzťahmi, ktoré môžete rovno na mieste uplatniť. Je to pridaná hodnota, ktorú na bežnej dovolenke nedostanete. V praxi to znamená, že sa môžete z krátkej dovolenky vrátiť oddýchnutí, ako keby ste niekde odfukovalí dva týždne. 

Čo môžeme na Malte spolu podniknúť?

1. deň, piatok, Mellieħa. 

Z letiska budeme mať vlastný taxík, ubytujeme sa, poobzeráme si okolie. Mesto sa rozkladá na kopci nad zálivom a naším hotelom - trochu ospalé, historické, s množstvom kostolov, kaviarničiek a obchodov - nehovoriac o výhľade na pobrežie. Všetkému dominuje rozsiahly barokový kostol sv. Pavla z 19teho storočia, ktorého architektúra je kombináciou barokových a neogotických prvkov a jeho veža je jednou z najvyšších na Malte (a každú nedeľu je tu bohoslužba v anglickom jazyku). Kto chce, pôjde sa poprechádzať uličkami mesta, pokochať sa históriou a vyhliadkou. Dostaneme sa tam z hotela za 20 minút pešo, alebo za 10 minút autobusom.

V hoteli oceníme pestrý obed, možno nám dobre padne skupinový rozhovor, potom individuálny program. Kto chce, zapláva si v bazéne, alebo si zdriemne - no nádherná piesočná pláž, jedna z mála na ostrove a záliv lákajú na prechádzky a núkajú sa na pekné fotografie. 

Pre zaujímavosť, blízko Mellieħy sa nachádza magalitický chrám Tas-Silġ, ktorý je súčasťou svetového dedičstva UNESCO a stojí za návštevu pre záujemcov o starodávnu históriu Malty.

Nesmieme minúť  Popeye Village. Väčšina turistov, keď už sú na Malte, si sem zájde. Je to malá pestrofarebná dedinka, účelovo vytvorená ako filmová scéna na produkciu muzikálu Popeye z roku 1980. Tento hraný film bol založený na populárnom komikse a animovanej postavičke menom Pepek námorník, ktorého stvárnil Robin Williams. Dnes je Popeye Village obľúbeným miestom na návštevy verejnosti. 

2. deň, sobota:

Preplavíme sa na ostrov Gozo, pokocháme sa jeho prírodou a historickými uličkami. Podľa počasia navštívime fascinujúci komplex Ġgantija Temples, hlavné mesto ostrova Viktóriu s citadelou či Mariánskou legendou opradenú krásnu baziliku Ta´ Pinu, ktorá sa nachádza asi 700 metrov od dediny Għarb), prípadne ďalšie miesta na ostrove.

Plavba loďou na Gozo trvá cca 20 minút. O tomto ostrove hovorí aj Homér vo svojom epose Odyssea. Opisuje ho ako miesto, kde býva krásna Calypso, ktorá na ostrove drží Odyssea na jeho ceste domov do Itaky až 7 rokov. Tento jedinečný ostrov si získal obľubu aj v Hollywoode. Natáčali sa tu viaceré filmy a seriály, ako napríklad Hry o tróny a Trója. Scény sa odohrávali napríklad pri Azúrovom okne, nádhernom skalnom oblúku nad morom, ktorý sa zrútil počas búrky v roku 2017.

Gozo je jedným z najstarších obývaných miest na svete a nachádzajú sa tu jedny z najstarších voľne stojacich stavieb sveta, staroveký megalitický komplex  Ġgantija Temples. Tieto chrámy sú jednými z najstarších súvislých stavebných diel v histórii ľudskej civilizácie. Boli postavené medzi rokmi 3600 až 3200 pred našim letopočtom, čo ich robí staršími ako aj napríklad egyptské pyramidy alebo Stonehenge. Ich veľkolepé kamenné štruktúry boli vytvorené bez použitia kovových nástrojov a stále fascinujú archeológov a návštevníkov svojou presnosťou a zložitosťou. Meno "Ġgantija" znamená "obrovský" v maltskom jazyku. Ich presný účel nie je úplne známy, ale predpokladá sa, že slúžili ako miesto uctievania a rituálnych obetí. Tieto chrámy sú zložené z dvoch hlavných štruktúr postavených z obrovských vápencových blokov. Ich konštrukcia je mimoriadne pôsobivá a naznačuje pokročilé znalosti v stavebnom umení pre tú dobu. Ak chceme navštíviť miesto, ktoré svedčí o úsvite civilizácie, tak potom práve Gozo.  


3. deň, nedeľa:

Hlavné mesto Malty, Valletta. Potulky uličkami, ktorými kráčala história. Dnes je mesto vďaka svojej historickej hodnote zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a je považované za miesto s najhustejším výskytom pamiatok na svete. Niektoré zo zaujímavých miest, ktoré môžete, ak budete chcieť, navštíviť, sú:

  1. St. John's Co-Cathedral (kon-katedrála sv. Jána): Táto katedrála je bohatá na umelecké poklady a je jedným z najvýznamnejších historických miest na Malte.

  2. Grand Harbour (Veľký prístav): Obdivujte impozantné lodné doky, lode a pevnosti v tomto malebnom prístavnom meste.

  3. Upper Barrakka Gardens: (Horné záhrady) Ponúka úžasný výhľad na Grand Harbour a je ideálnym miestom na relaxáciu.

  4. Malta Experience: Interaktívna prehliadka, ktorá vám ponúkne pohľad na bohatú históriu Malty.

  5. Fort St. Elmo: Tento pevnostný komplex ponúka fascinujúci pohľad na históriu a vojenské techniky Malty.

  6. Národné múzeum výtvarného umenia: Umiestnené v bývalom paláci, toto múzeum obsahuje bohatú zbierku umeleckých diel.

  7. Hypogeum - unikátny podzemný komplex cca 5000 rokov starý. Dnu sa nedostaneme, ale pre úplnosť zážitku o Vallette je fajn o ňom vedieť - krátky popis a link na virtuálnu prehliadku nájdete na konci tejto stránky. 

Valletta má tiež bohatú kultúrnu scénu, skvelú kuchyňu a úžasné obchody, takže sa nudiť rozhodne nebudeme. Vzdialená je od nášho hotela cca hodinu cesty autobusom. 

4. deň, pondelok: 

Mdina. Bývalé hlavné mesto ostrova, s architektúrou s nádychom Blízkeho východu. Nečakajte ale žiadne veľkomesto alebo ruch. Je to tiché, ale fascinujúce mestečko za hradbami s množstvom sakrálnych stavieb. Dokonca má aj prezývku "Mesto mlčania", alebo "Mesto ticha". Hoci malá rozlohou, je plná historických pamiatok - vyberiete si, čo vás láka. 

Medzi najvýznamnejšie patria:

  1. Katedrála sv. Pavla, postavená v 17. storočí. Impozantná baroková katedrála s bohatou výzdobou a krásnymi interiérami. 

  2. Opevnenie a hradby: Múry sú vyrobené z mohutných vápencových blokov a mali za úlohu chrániť mesto pred útokmi nepriateľov. Mnohé z múrov stále ostávajú zachované a dodávajú Mdine jeho charakteristický vzhľad stredovekého opevneného mesta. Opevnenú panorámu je na horizonte vidno z veľkej časti ostrova a zároveň, z hradieb, po ktorých sa môžeme prechádzať,  je zase vidno skoro celý ostrov. Vynikajúca kombinácia.

  3. Hlavná brána: Symbolický vstup do mesta s nádhernými výhľadmi na okolie.

  4. Benediktínsky kláštor sv. Petra Grotta, postavený v roku 1090.

  5. Palác Vilhena,  postavený v 18. storočí, sídlo grófa Antónia Manoela de Vilheny, ktorý bol veľmajstrom Maltézskeho rádu. Jeho architektúra je kombináciou barokového a manierskeho štýlu a je považovaná za jeden z najkrajších príkladov architektúry tohto obdobia na Malte. Teraz je tam múzeum umenia a prírodných vied. 

  6. Palác Falzon, postavený v 13. storočí rodinou Falzonovcov. Bol obývaný a rozšírený počas stredoveku až do modernej doby. Jeho architektúra je kombináciou rôznych štýlov, vrátane gotiky a baroka. Dnes je tam múzeum s bohatou zbierkou artefaktov o živote v paláci a na Malte. 

  7. Mdinská kúpeľňa (Mdina Dungeons): Táto fascinujúca expozícia ponúka pohľad na históriu mesta a jeho minulosť, vrátane tam umiestnených väzenských ciel. 

  8. Nádvorie Paláca de Piro: Krásne nádvorie so záhradami, ktoré ponúka relaxačné prostredie a pohľad na okolitú architektúru.

  9. Mauzóleum Národného hrdinu: Pamätník pre národného hrdinu Malty, sir Adrian Dingli, s pekným výhľadom na okolie.

Mdina bude od nás vzdialená cca hodinu cesty autobusom. 

Mdina získala prezývku "mesto mlčania", alebo "mesto ticha" pre svoju pokojnú atmosféru. Keďže je obklopená mohutnými opevneniami a starobylými múrmi, zvuky zvonov alebo iných vonkajších hlukov sú tlmené, čo vytvára zdanlivo úplne tiché prostredie. Toto historické mesto má množstvo úzkych, kľukatých uličiek a kamenných domov, ktoré spolu vytvárajú pocit pokoja, ticha a oddychu.  

KOĽKO NÁS BUDE?

Berieme desať účastníčok a účastníkov, takže spolu nás bude dvanásť.  

KOĽKO TO BUDE STÁŤ?   540 €. Z toho 

1. Úhrada nákladov

  • transfer z letiska a na letisko na Malte, 
  • hotel, stravovanie All inclusive, 
  • univerzálny cestovný lístok na Maltu a Gozo, 
  • palubný lístok na loď.

Spolu 460 €, uhraďte na súkromný účet: SK93 0900 0000 0001 7884 2758 

(kto potrebuje, môže teraz uhradiť zálohu 300 € a do 10. 2. zvyšných 160 €)

2. Úhrada za organizáciu výletu a terapeutický program počas výletu. 

80 €, uhraďte na firemný účet: SK98 0900 0000 0001 7489 0306   do 10. 2. 

Kto potrebuje, môže dostať na túto časť faktúru - stačí poslať firemné údaje. 


Letenky 

si kúpime individuálne (kto potrebuje, tomu pomôžeme), v Ryanair (vzor - tie naše - sú nižšie). 

My sme si kúpili letenky s najmenšou batožinou, cena je aktuálne cca 35 € tam a 40 € nazad. Máme skúsenosť, že nám táto batožina na 4 dni stačí, máme all inclusive a veci na oblečenie budeme mať prevažne na sebe, takže nič moc nepotrebujeme. A hoci treba pri balení trošku porozmýšľať, potom je veľmi príjemné cestovať naľahko.

Kto chce malý (palubný) kufor, kúpte si PRIORITY, to je najvýhodnejšie (systém to ponúkne až v druhom kroku, keď prvú ponuku dokúpiť batožinu odmietnete). Všetky informácie o batožine nájdete TU na stránke Ryanair. Tak isto, kto chce sedieť vedľa seba, tiež si treba zaplatiť sedadlá, obvykle stoja cca 15 - 18€ za jedno. No let trvá len o čosi viac ako 2 hodiny.

Ak si nekúpite Priority, check-in sa otvára 24 hodín pred odletom, ostatným sa otvára skôr. Šikovné je stiahnuť si aplikáciu leteckej spoločnosti - budete tam mať aj svoju letenku. 

Ďalšie náklady (individuálne): 

vreckové, prípadné vstupy do múzeí a doprava na bratislavské letisko a z viedenského letiska (veľmi dobre fungujú autobusy, v Bratislave mestská doprava a zo Schwechatu každú hodinu ide autobus za pár € na Nivy. 

Ceny bežných tovarov na Malte sa veľmi nelíšia od našich.  


Uvidíš nádherné dary prírody, ochutnáš skvelé jedlo, naučíš sa dýchať pokoj a pohodu, omladíš si telo, posilníš dušu. 

Dôležitá poznámka

Nie sme cestovná kancelária. Sme dve terapeutky, ktoré rady cestujú a rady so sebou vezmú pár starých aj nových priateľov. Vyhľadávame krásne miesta za dobrú cenu, dávame si záležať na plánovaní a počas pobytu ponúkame (podľa záujmu) spoločný program formou relaxácií, cvičení a rozhovorov. 

No ak chcete ísť s nami, počítame s tým, že nebudete mať servis ako turisti, pre ktorých niekto všetko vybaví a zariadi. Budete skôr členmi partie cestovateľov, ktorí sa spoločne pričinia o úspešnú cestu a dobrú pohodu - objavujú krásy tohto sveta, aj krásy v sebe samých, dobre sa bavia, prejavujú si rešpekt a ohľaduplnosť, navzájom si pomáhajú a sú k sebe láskaví.

Samozrejme, je úplne OK, ak niekto práve potrebuje cestovať tak, aby mal VIP zaobchádzanie. V tom prípade odporúčame nejakú dobrú cestovnú kanceláriu. 

Tešíme sa na vás!

Vierka Belovičová a Irena Ritomská

Fotogaléria

Pri potulkách záhradami na útese hlavného mesta Valletta alebo pokojnými uličkami stredovekého mesta Mdina sa nemôžete ubrániť pocitu, že ste na výnimočnom mieste.

Ozvláštniš svoj pohľad na život. 

Praktické informácie

Doklady: Malta je členom Schengenu, preto na vstup stačí platný občiansky preukaz, no pri check-in treba zadať aj tieto údaje: typ dokumentu (občiansky alebo pas), číslo dokumentu, národnosť a krajinu vydania cestovného dokladu, dátum narodenia, dátum expirácie cestovného dokladu.

Poistenie: Je vhodné uzatvoriť cestovné poistenie (možno bude v ponuke pri kúpe letenky).

Registrácia na ministerstve zahraničných vecí pre mimoriadne prípady - odporúča sa, ale urobte si individuálne.  

Mena: Euro

Jazyk: maltština, ale väčšina obyvateľov hovorí anglicky. 

Počasie vo februári: priemerne 15 stupňov Celzia, ale teploty môžu oboma smermi kolísať, tak treba mať krátke rukávy, aj vetrovku. A v tomto čase je pravdepodobný aj dážď, takže nejaký lepší pršiplášť, v ktorom sa dá chodiť na vychádzke - a šiltovku. TU JE AKTUALNA predpoveď na najbližších 10 dní. 

Elektrina: Štandardná sieť je 230V, používajú troj-kolíkový systém ako v Británii - kolíky majú obdĺžnikový prierez. Čiže potrebujeme adaptér, ale vraj sa aj tam dajú ľahko kúpiť. 

Časové pásmo: UTC+1 (Central European Time - ako Bratislava). Leto: UTC+2 (Central European Summer Time)

Doprava: je na Malte dobre zorganizovaná, dá sa dobre pohybovať autobusmi (budeme mať permanentný cestovný lístok na autobus). Kto chce, vezme si taxík.  

Jazdí sa: vľavo. 

Suveníry: Malta je vraj "kotlom, v ktorom sa miešajú kultúry", vďaka čomu tu existuje veľa rozličných a stále živých remeselných tradícií, ktoré skýtajú bohatstvo jedinečných suvenírov, ktoré sú originálne a exkluzívne pre Maltu.

  • Tradičné paličkované čipky s dlhou históriou tvorby ("bizzilla"), 
  • ručne fúkané sklo, sklo z Mdiny,
  • remeselné výrobky a umelecké výrobky, napr. obrázky, keramika, odevy, potreby pre domácnosť, 
  • maltézsky Merch: potlačené predmety, figúrky maltézskych rytierov, miniatúry najkrajších stavieb Malty, miniatúry Luzzu (typickej farebnej lode s očami napredu), oko Osirisa (Horusa) - má byť ochranou pred všetkým zlým. Maltézsky kríž - nachádza sa na mnohých suveníroch, 4 "V" vo forme šípok, smerujúcich do štyroch svetových strán. 
  • filigránske šperky (aj zlato, striebro), 
  • bronzové domové klopadlá, 
  • delikatesy: Twisties (snack - čosi ako čipsy, ale vraj mega dobré), opunciový med, Maltézsky nugát - "qubbajt", morská soľ prémiovej kvality (ktorá sa tam vyrába už 350 rokov), kaktusový likér, olivy, syr Gozo, med z Gozo 
  • víno (Malta je známa svojimi prémiovými červenými – vyskúšajte aromatický Primus (zmes shirazu a pôvodného hrozna gellewza) alebo intenzívny, zamatový Marnisi Organic (s cabernet sauvignon, merlot a cabernet franc) – ale nájdete aj vynikajúce chardonnay, rosé a šumivé vína),  
  • Kamarát mi písal:  "Jednoznačne vyskúšaj med z vedľajšieho ostrova Gozo a ich "kofolu" z horkých pomarančov Kinnie. Som zvedavý potom na dojmy 😉 Ak by si mi inak vedela vziať za pohárik toho medu, je to veľká vzácnosť a budem mimoriadne vďačný, ak budem mať znova šancu ju "zažiť",
  • Bližšie inšpirácie a adresy obchodov nájdete v článku TU a TU. 

Kultúra a rešpekt: Malta je konzervatívnejšia krajina, preto rešpektujte miestne zvyky a kultúru. Pokiaľ ide o oblečenie, odporúča sa nosiť slušné oblečenie, najmä pri návšteve kostolov alebo náboženských miest.

Fakty o Malte

Malta je súostrovím troch ostrovov (Malta, Gozo, Comino) 80 km južne od Sicílie. 

S počtom obyvateľov okolo 519 000 na ploche 316 km2 je Malta desiatou najmenšou krajinou podľa rozlohy a piatou najhustejšie obývanou suverénnou krajinou. Jeho hlavným mestom je Valletta, najmenšie národné hlavné mesto v Európskej únii podľa rozlohy a počtu obyvateľov. Podľa údajov Eurostatu z roku 2020 funkčná mestská oblasť a metropolitný región pokrývali celý ostrov a má 480 134 obyvateľov. Podľa Organizácie Spojených národov, ESPON a Európskej komisie "celé územie Malty tvorí jeden mestský región". Malta sa čoraz častejšie označuje ako mestský štát.

ARCHITEKTÚRA

Malta má bohatú architektonickú paletu v dôsledku rôznych vplyvov a historických období, ktoré ovplyvnili jej vývoj. Kam sa pozriete, tam plno krásneho mramoru. Prevažne na Malte nájdete niekoľko charakteristických architektonických štýlov:

Barok:

Baroková architektúra je jedným z najvýznamnejších štýlov na Malte. Je to viditeľné v mnohých kostoloch, katedrálach a historických budovách, kde sú výrazné prvky barokovej výzdoby, zdobenia a komplexného dizajnu.

Gotika:

Gotický štýl je tiež prítomný v niektorých kostoloch a stavbách na Malte, hoci menej často ako barok. Nájdete tu gotické prvky ako výškové oblúky a charakteristické detaily.

Normanská a arabská architektúra:

Malta bola pod vládou rôznych kultúr, vrátane normanskej a arabskej. Tieto vplyvy sa odrážajú v architektonických detailoch, často v dekorácii, oblúkoch a vzoroch na stavbách.

Moderné štýly:

S postupným vývojom sa na Malte objavujú aj moderné architektonické štýly, najmä v novších stavbách, hoteloch a rezidenčných projektoch.

NÁBOŽENSTVO 

Aj keď je väčšina obyvateľstva katolícka, Malta je relatívne tolerantná voči rôznym náboženstvám a rešpektuje práva na slobodu vierovyznania. Väčšina sviatkov a tradícií je však katolícka a majú hlboké korene v histórii a kultúre Malty. 

História

Malta, súostrovie s tromi ostrovmi v srdci Stredozemného mora južne od Sicílie, prekypuje 8000-ročnou históriou a kultúrnymi vplyvmi od Feničanov po Rimanov, Grékov, Arabov, Normanov, Sicílčanov, maltézskych rytierov (alebo aj The Knights Hospitaller ), francúzsky a britský. Tu je stručný prehľad:

  • Starovek: Malta bola osídlená už v dobe neolitu, konkrétne do obdobia medzi 5900 až 4100 pred našim letopočtom čo ju robí jedným z najstarších trvalo osídlených miest v Európe. Túto oblasť osídlili ľudia ešte pred stavbou egyptských pyramíd, ako svedčia megalitické chrámy Ġgantija a Ħaġar Qim. Títo ľudia boli známi ako maltská kultúra alebo "kultúra chrámových stavieb" kvôli ich výrazným megalitickým chrámom a stavbám, ako sú spomínané chrámy Ġgantija na Goze alebo Hypogeum na Malte.

  • Feničania a Kartágo: Neskôr bola Malta známa ako dôležitý bod pre feníčanskych a kartáginskych obchodníkov.

  • Rímska ríša: Malta bola súčasťou Rímskej ríše, čo ovplyvnilo jej kultúru a infraštruktúru. Počas tejto doby boli postavené rímske vily a iné štruktúry.

  • Arabské vlády: V 9. storočí sa Malta stala súčasťou arabských kalifátov a tento vplyv sa prejavil v jazyku, kultúre a architektúre. Arabská éra zanechala hlboké stopy v maltskom dedičstve.

  • Normandské a krížové výpravy: Malta bola dobytá Normancami v roku 1091 a neskôr bola súčasťou krížových výprav. Počas tohto obdobia boli vybudované mnohé pevnosti a opevnenia. 

  • Johanitský rád (tiež známy ako Rytiersky rád svätého Jána Jeruzalemského, Rytieri svätého Jána, Maltézski rytieri alebo Suverénny rytiersky rád svätého Jána Jeruzalemského) a Osmanské impérium: Malta bola dôležitou základňou pre Johanitský rád, ktorý bojoval proti osmanským hrozbám. Slávne obliehanie Malty v roku 1565 bolo vrcholným bodom tohto obdobia.

  • Britská nadvláda: Malta bola pod britskou nadvládou od roku 1814 až do získania nezávislosti v roku 1964.

  • Súčasnosť: Po získaní nezávislosti sa Malta stala republikou a v roku 2004 sa stala členom Európskej únie.

Malta má bohatú históriu plnú rôznych vplyvov a období, ktoré formovali jej kultúru, architektúru a identitu. Je to miesto s hlbokými koreňmi a bohatým dedičstvom, ktoré je dnes viditeľné vo svojich pamiatkach a kultúrnych zvykoch.

Zaujímavosti

Hypogeum 

je fascinujúca a jedinečná archeologická lokalita. Ide o podzemný komplex starovekých podzemných priestorov a miestností, ktoré sú považované za jedno z najdôležitejších a najstarších zachovaných podzemných miest na svete.

Tento komplex bol objavený v roku 1902 a je datovaný do obdobia okolo 3600 - 2500 pred n. l. Jeho pôvodný účel nie je úplne presne známy, ale predpokladá sa, že slúžil ako miesto uctievania, pohrebná komora alebo dokonca ako primitívny systém zásobovania vodou.

Hypogeum je zložený z rôznych úrovní a miestností, ktoré sú vytesané do vápencovej skaly. Obsahuje komory, chodby a kaplnky, mnohé z nich majú zaujímavú akustiku a unikátne architektonické prvky. Navštíviť toto miesto je vynikajúcou príležitosťou preskúmať starovekú históriu Malty.

Hypogeum sa nachádza v lokalite Paola, čo je mesto na juhovýchode ostrova, blízko hlavného mesta Valletta. Pre návštevníkov je prístup k Hypogeu obmedzený, aby sa ochránilo jeho zachovanie, a je potrebné si vopred zarezervovať vstupenky (ktoré sú obvykle obsadené 2-4 mesiace vopred). Nevadí, múzeum ponúka zdarma virtuálnu prehliadku. 

Najmenší ostrov Malty - Comino

... a ešte menším, neobývaný Cominotto. Aj sem radi chodia návštevníci, najmä kvôli nádhernej modrej lagúne známej ako "Blue Lagoon", ktorá sa nachádza medzi Cominom a Cominottom. Toto pôvabné miesto s jasnou, plytšou vodou a úchvatnými odtieňmi modrej, ktorá láka na plávanie a potápanie. Ostrov Comino, trvalo obývaný len hŕstkou miestnych, podobne ako Malta a Gozo, ponúka prírodné krásy, útesy a malebné výhľady na okolitú krajinu a more.

Mgarr

neďaleko Mdiny: jedno z najstarších náboženských miest na svete, chrámyv Ta'Hagrat, ktoré sa datujú do roku 3600 pred Kristom.

Ħaġar Qim 

je jeden z najznámejších megalitických komplexov na Malte a je považovaný za jedno z najstarších zachovaných náboženských miest v Európe. Nachádza sa na juhovýchode ostrova, v blízkosti dedinky Qrendi.

Tento megalitický komplex bol postavený v neolite, približne medzi rokmi 3600 až 3200 pred naším letopočtom, čo ho robí starším ako napríklad egyptské pyramídy. Ħaġar Qim je známy svojimi monumentálnymi vápencovými obeliskami, ktoré tvoria kamenné stĺpy a komory, ktoré sa považujú za súčasť náboženských obetných miest.

Tento archeologický komplex je fascinujúcim miestom, kde sa môžete dozvedieť o starobylých spoločenstvách a ich náboženských zvykoch. Je to dôležitá pamiatka, ktorá osvetľuje históriu osídlenia Malty v neolite a ukazuje úroveň pokroku a znalostí, ktoré tieto staré spoločenstvá mali v období, keď bol tento komplex postavený. 

Tas-Silġ

Tas-Silġ je staroveké svätisko a archeologická lokalita nachádzajúca sa na juhovýchode Malty, blízko mesta Marsaxlokk. Táto lokalita bola osídlená počas rôznych období, vrátane doby bronzovej, fénického obdobia a rímskej éry.

Medzi významné nálezy na tejto lokalite patrí staroveký chrám z obdobia bronzovej doby, ktorý bol neskôr prebudovaný do rímskych štruktúr. Okrem toho sa tu nachádzajú aj staroveké termy, chrámy a obytné štruktúry.

Tas-Silġ je dôležitým miestom pre pochopenie histórie Malty a preukázanie rôznych kultúrnych vplyvov, ktoré sa tu miešali počas tisícročí. Archeologické vykopávky na tejto lokalite prinášajú vzácne informácie o starovekých obyvateľoch Malty a ich živote.

Maltézski rytieri, 

známi aj ako Rytieri svätého Jána Jeruzalemského, získali svoje druhé meno podľa toho, že ich základňa a ich pôvodné sídlo bolo na Malte.  

Počas krížových výprav sa tento rád, založený v 11. storočí, stal dobrovoľníckou organizáciou poskytujúcou zdravotnú starostlivosť pre pútnikov a chorých v Jeruzaleme. Po strate Jeruzalema sa presunuli na ostrovy Malty, kde získali nové územie.

Počas ich pobytu na Malte získali veľkú slávu svojimi schopnosťami v boji a obrane. Ich obranné úspechy počas obliehania Malty osmanskými vojskami v roku 1565 im zabezpečili obdiv a rešpekt a pomohli posilniť ich povesť ako vojenskej a náboženskej sily. Počas svojej histórie mali Maltézski rytieri rozsiahle územné dŕžavy, súťažili o moc a viedli vojny. Ich rytiersky rád je dodnes uznávaný pre ich historický vplyv, najmä v oblasti obrany kresťanstva a humanitárnej pomoci. 

Aj keď už nie sú vojenskou silou, ich humanitárna, zdravotná a sociálna práca, ako aj starostlivosť o kultúrne dedičstvo pokračuje a budí rešpekt. Dnešný Rytiersky rád svätého Jána, známy tiež ako Maltézski rytieri, sa transformoval do medzinárodnej charitatívnej organizácie s názvom Suverénny rytiersky rád svätého Jána Jeruzalemského – OSMTH (Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitani). 

Odporúča desať z desiatich spokojných účastníkov :)

Ak sa chcete cítiť uvoľnene, prijímaní a v priateľskom ovzduší, ak si chcete oddýchnuť, veľa vidieť a naučiť sa, ak chcete stretnúť fajn ľudí, choďte na Aha víkend, alebo Aha dovolenku, kedykoľvek len môžete. Jana

S vami som vždy pripravená ísť. Bola som nadšená na Cypre. Dakujem vam pekne ze sa o nas takto starate. ❤💋